გაკვეთილის გეგმა

საგანი:
რუსული ენა
მასწავლებელი;
დალინა სურმავა
სწავლების საფეხური;
კლასი დაწყებითი VI
მოსწავლეთა რაოდენობა:
9
თემა :
внешность“(გარეგნობა)
მიზანი:
მოსწავლეებმა შეძლონ მცირე ზომის ტექსტის შედგენა, ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული ფორმების ზედსართავი სახელის გამოყენებით ადამიანის გარეგნობის აღწერა.

ესგ

უცხ. დII 7 მოსწავლე კითხულობს და იგებს ტექსტს;უცხ.
 დII 10 მოსწავლე იყენებს კითხვის სტრატეგიებს უცხ.
 დII 11მოსწავლე გადაწერს ამოიწერს სიტყვებს წინადადებებს;
დII 14მოსწავლე მონაწილეობს მარტივ ინსტრუქციებში;უცხ. 
დII 26 მოსწავლე თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან უცხ. 
დII 19მოსწავლე შეუძლია უცხო ენის პრაქტიკული გამოყენება.


N
აქტივობა
მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსები
დრო
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები.

მასწავლებელი ესალმება კლასს.
აცნობს გაკვეთილის თემას და მიზანს დღეს ჩვენი გაკვეთილის თემა იქნება ,,внешность“
მიზანი იქნება:ნასწავლი ენობრივ -გრამატიკული ფორმების ,,ზედსართავი სახელების გამოყენება აღსაწერად(ასაკი,სიმაღლე,
აღნაგობა,სახე,პირი,თვალები)
მასწავლებელი დაფაზე წერს ტექსტის სახელწოდებას,,вот, они мои друзья“
აქტიური ლექცია.
საერთო კლასი.
ფიფჩარტის ქაღალდზე დაწერილი თემა და მიზანი.

დაფა ცარცი  

მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის თემა და მიზანი.




ხდება მოსწავლეთა მოტივირება ახალი ცოდნის მისაღებად ახალი ცოდნის ათვისებისაკენ.
N
არსებული წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად მასწავლებელი სვმს კითხვებს:
რას აღნიშნავს ზედსართავი სახელი?
что обазначает имя прилагателное?
რა კითხვები დაესმის ზედსართავ სახელს მხოლობით  და მრავლობით რიცხვში?
на какие вопроси отвечает имя прилагательное в едиственном числе и во множественном числе?
რა კითხვები დაესმის ზედსართავ სახელს მხოლობით რიცხვში და მრავლობით რიცხვში ქართულ ენაში?
на какие вопросы отвечает имя прилагательное в единственном числе и во множественном числе в грузинском язике?
რა მსგავსება და განსხვავებაა მათ შორის?
чем они похожи и отлечаются?
რატომ აქვს რუსულ ენაში მხოლობით რიცხვში ზედსართავ სახელსსხვადასხვა  დაბოლოებები?
почему в русском язике в единственном числе у имени прилагательного разние оканчания?
გონებრივი იერიში
მასწავლებლის მიერ წინასწარ მომზადებული კითხვები


მასწავლებელი კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაააქტიურებენ არსებულ წინარე ცოდნას.
გაიხსენებენ ზედსართავი სახელის შესახებ ცოდნას.

რა  ჰქვია ამ დაბოლოებებს? რატომ?
как называются ети оканчания? почему?
დაასახელეთ ზედსართავი სახელის სქესობრივი დაბოლოება მამრობითი სქესისთვის.
назавите родовое окончани прилагательного для мужского рода
დაასახელეთ ზედსართავი სახელის სქესობრივი დაბოლოება მდედრობითი სქესისთვის
назавите родовое окончание прилагательного для женского рода
დაასახელეთ ზედსართავი სახელის სქესობრივი დაბოლოება საშუალო სქესისთვის
назавите родовое окончание прилагательного для средного рода
დაასახელეთ ზედსართავი სახელის მრავლობით რიცხვში
назавите родовое окончание прилагательного во множественном числе.
წერითი დავალების შემოწმება.

უკუკავშირი

სახელმძღვანელო დავალება N6

დაეხმარება მოსწავლეებს შეცდომების ძიებაში და მიუთითებს მისი გამოსწორების საშუალებებს

ახალი მასალის ცოდნის ასათვისებლად მასწავლებელი აძლევს ტექსტს ,, вот, они мои друзья წასაკითხად.
ურიგებს ცხრილებს
აძლევს ინსტრუქციას მკაფიოდ და გასაგებად.
შეახსენებს ჯგუფური მუშაობის წესებს.
კლასი იყოფა 3 ჯგუფად. მასწავლებელი კენჭისყრით ურიგებს თითოეულ ჯგუფს ბარათებს შესაბამისი დავალებებით.
მოსწავლეები აქტიურად ერთვებიან ჯგუფურ მუშაობაში შესაბამისი დავალებებით.
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს.
I ჯგუფი ტექსტში მარკერით აღნიშნავენ და ცხრილში იწერენ ფერების გამომხატველ ზედსართავ სახელებს შესაბამისი კითხვების მითითებით და ლექსიკური მნიშვნელობებით (ზეპრად)
II ჯგუფური ტექსტში მარკერით აღნიშნავს და ცხრილში იწერს ანტონიმებს გამოხატულს ზედსართავი სახელებით შესაბამისი კითხვების მითითებით და ლექსიკური მნიშვნელობებით (ზეპირად)
III ჯგუფი ტექსტში მარკერით აღნიშნავს და ცხრილში იწერს აღნაგობის დამახასიათებელ ზედსართავ სახელებს შესაბმისი კითხვების მითითებით და ლექსიკური მნიშვნელობებით (ზეპირად)
მონაცემებს კრებენ ცხრილში თითოეული ჯგუფის პრეზენტატორი წარადგენს ჯგუფის მიერ შესრულებულ სამუშაოს.






შეფასება
მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას ზეპირი კომენტარებით.
განმსაზრვრელი შეფასება
ჯგუფური მუშაობა








მონაცემთა შეგროვება.







პრეზენტაცია
აქტიური მოსმენა.


























უკუკავშირი.
ჯგუფური


















საერთო კლასი ჯგუფები


























საერთო კლასი
ინდივიდუალურად.














ტექსტი ლექსიკონი მარკერი სამუშაო-კალამი.

























სამუშაო ცხრილი





















შეფასების რუბრიკა



მოსწავლეთა თვითშეფასების რუბრიკა


მოსწავლეებმა შეძლეს:ტექსტის გააზრება.
ტრანსფერის უნარი.















მოსწავლეებს განუვითარდებათჯგუფის წევრებთან თანამშომრობლითი უნარი,ჯგუფური პასუხისმგებლობის უნარი.





მოსწავლეებმა შეძლეს ტექსტიდან ზედსართავი სახელების გამოყოფა და დაჯგუფება
მოსწავლეებს შეუძლიათ თავიანთმიღებულ ინფორმაციაზე საკუთარი მოსაზრების გამოთქმა და არგუმენტირებული მსჯელობა.





მოსწავლეები გაითვალისწინებენ მასწავლებლებისგან მიღებულ უკუკავშირს.
იგი დაეხმარება მოსწავლეებს შეცდომების ძიებაში და გამოსწორებაში, ასევე სწავლის ხარისხის გაუმჯობესებაში და წინსვლაში.

მოსწავლეები შეძლებენ საკუთარი თავის შეფასებას.
მოსწავლეთა თვითშეფასების უნარის განვითარება.







მასწავლებელიოსწავლეებს ურიგებს ინდივიდუალურად თითოეულ თვითშეფასების რუბრიკას.მოსწავლეები ავსებენ და უბრუნებენ მასწავლებელს ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკით ვაფასებ განმსაზღვრელ შეფასებას ქულებით.
ახალი მასალის შეჯამება მოხდება მინი-დიალოგით ილუსტრაციების მიხედვით
ეს ვინ არის?                  это кто?
ის ბიჭია(გოგოა)            он мальчик
она девочка
он (она) кто?

ის ვინ არის?           он мой друг
ის ჩემი მეგობარია. она моя подруга

ის როგორია?
он какой?
ის როგორია? она какая?
ის მაღალია он высокий
ის დაბალია она низкая.
მას როგორი აღნაგობა აქვს?
у него нее какое телесложение?

он  полный         строиный
      худой              сутулиыи



она  полная            строиная
        худая                сутулая


                                      



                                        какой нос?
                                        какие волосы?
    у него/ нее                   какоелицо?                          
                                        какие глаза?
                                       какой рот  ?






у него/ нее
волсы длинные (короткие) светлые (темные) прямие (кудрявые волнистые)ю
нос (маленький большой небольшой длинный с горбинкой)
рот (большой небольшой маленький)
лицо (круглое широкое узкое длинное худое
полное)
глаза (бальшие-маленкие узкие-широкие красивые галубые корие черные зеленые синие).



საშინაო დავალება

მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს დავალებას მოსწავლეთა ინტერესებისა და შესაძლებლობების
გათვალისწინებით:
აღწერონ ზეპირად თავიანთი შესრულებული ნახატის მიხედვით
(მეგობარი,თანაკლასელი,ოჯახის წევრი)


სიტუაციის სიმულაცია კითხვა-პასუხი.













უკუკავშირი











სიტუაციის სიმულაცია
კითხვა-პასუხი






















ინსტრუქტაჟი
წყვილებში.










საერთო კლასი
ინდივიდუალური.




წყვილებში
























































საერთო კლასი
ილუსტრაციები





































































ფლიფჩარტზე დაწერილი საშინაო დავალება



მოსწავლის მიერ შესრულებული ნახატი



ახალი მასალის ათვისება და გამოყენება
ტრანსფერის უნარის განვითარება.






























































მოსწავლეებს შეუძლიათ საშინაო დავალების ჩანიშვნა.






საყვარელი პერსონაჟი მულტფილმიდან
ტექსტიდან შეძლონ ტექსტის პერსონაჟების(დახასიათება) აღწერა.




არსებული ცოდნის და ახალი ცოდნის გამოყენებით შეძლონ დამოუკიდებლად დახასიათებააღწერა ადამიანის გარეგნობის(ასაკის,
სიმაღლის,აღნაგობის თვალების,თმების,ცხვირის,სახის პირის)
ეს მათ განუვითარებს მაღალ სააზროვნო უნარებს.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები თავად შეძლებენ არსებული ცოდნის ზედსათავი სახელების გამოყენებით ააგონ ახალი ცოდნა,აღწერონ ადამიანის გარეგნობა ასაკის, სიმაღლის, სახის, თმების, პირის, თვალების, ცხვირის მიხედვით.

შეფასების ტიპები და მეთოდები.
განმავითარებელი შეფასება ზეპირი კომენტარებით
განმსაზღვრელი შეფასება ჯგუფური მუშაობის რუბრიკით-ქულებით
მოსწავლეთა თვითშეფასების რუბრიკა.

No comments:

Post a Comment